Loading

wait a moment

Živá architektura a integrovaná příroda podle Hundertwassera

Architektura je neoddělitelnou součástí naši kultury. Neustále se dynamicky vyvíjející obor má obrovské množství druhů a tváří. V minulosti se stavělo podle ručně kreslených výkresů a architektonického stylu, který byl právě moderní, v současnosti je volba na stavebníkovi a architekti mají k dispozici počítačový program na kreslení. Někdo preferuje striktní a účelný moderní druh staveb, jiným vyhovuje klasický styl s venkovskými motivy.

Architektonický styl, který vyznával rakouský architekt Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser, vlastním jménem Friedrich Stowasser, bychom mohli nazvat originální, neobvyklý, nekonvenční a tak trochu kontroverzní.  

Svojský umělec Hundertwasser

Friedensreich Hundertwasser byl rakouský malíř, sochař a architekt, který patřil k nejkontroverznějším umělcům 20. století. Kontroverzním ho dělal především pohled na rovné linie a čáry. Ty pokládal za “matku všeho zla, zdroj uniformy a ošklivosti”, protože se nevyskytovaly nikde v přírodě. Kdo ví, jaký názor by měl na moderní cad programy, od kterých odborníci očekávají právě přesnost čar a linií. Specifickým znakem a inspirací jeho tvorby byla spirála, pravý opak rovné čáry.

A i přesto, že ne všechny Hundertwasserovy díla se setkaly s pochopením, velká část z nich si získala uznání. Například Hundertwasserhaus nebo KunstHausWien jsou v současnosti jedny z nejvyhledávanějších turistických míst ve Vídni. 

Hundertwasser ovlivnil svou tvorbou mnoho krajin, protože často cestoval. Vystavoval v Paříži, Japonku i v USA.

Architektura ve spojení s přírodou 

Celoživotní filozofie Hundertwassera, tedy snaha propojit architekturu s přírodou se v celé své kráse promítla do jednoho z nejobdivovanějších děl – Zelená citadela v německém Magdeburgu.

Název zelená dostala zřejmě podle propojení stavby s přírodou. Hundertwasser hovořil, že uzavřel smlouvu s přírodou a to, co jí vzal na zemi, dal na střechu. A tak je střecha Zelené citadely zarostlá trávou a stromy.

Ať už budete při návštěvě Magdeburgu hledat Zelenou citadelu podle přírodní barev nebo zelené, možná vás překvapí, že fasáda Zelené citadely je téměř celá růžová. Tvoří tak kontrast k okolním moderním stavbám, přesně podle záměru Hundertwassera.

Autor se bohužel nedočkal dokončení svého díla, zemřel ještě před jeho dokončením. Zelená citadela je podle místních oáza lidskosti a přírody v moři racionálních domů. 

Zelenou střechu můžete mít také vy  

Zelené střechy jsou estetickým a ekologickým prvkem, který může být přínosem pro zastavěné území v duchu Hundertwasserova hesla “co vezmeme přírodě na zemi, dáme na střechu”. Zeleň v městských parcích reguluje venkovní teplotu, a stejný efekt má zelená střecha, která navíc snižuje náklady na chlazení budovy, protože střecha z asfaltu nebo betonu se na slunci příliš nepřehřívá.

Ať už na střeše obytného nebo rodinného domu, zelená střecha se stane oázou klidu pro společné setkání a grilovačky. Ne každý má prostornou zahradu na pěstování květin, či zeleniny. Na střeše si tak můžete vytvořit zahradu dle vašich představ a pěstovat na ni zeleninu, bylinky anebo květiny.

Samozřejmě před samotnou realizací je nutné si ověřit, jestli je umístění zelené střechy na danou stavbu technologicky možné a nechat si vypracovat projekt v  autocad. 

Pokud vám projekt odsouhlasí odborník, můžete se pustit do přestavby, možná i ve stylu Hundertwasserovij filozofie.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *