Loading

wait a moment

Vysoká škola: Jak napsat závěrečnou práci v deseti krocích

Závěrečná práce může být strašákem každého studenta. V tomto článku se dozvíte deset základních tipů, které vás provedou závěrečnou prací od volby tématu až po samotné odevzdání.

1. V první řadě si dobře rozmyslete, jakému tématu svoji práci věnujete. V tomto případě nic neuspěchejte, kontaktujte svého vedoucího práce s dostatečným předstihem, klidně i několika měsíců, a všechny kroky zadání s ním důkladně konzultujte.

2. Při volbě tématu vždy hledejte to, co je pro vás alespoň trochu zajímavé. Vždy se vám lépe bude pracovat na tom, co vás alespoň trochu baví, než na pro vás nezáživném tématu.

3. Nevolte příliš široké téma. Mnohem lepší je úzce zaměřené téma, na které se můžete opravdu soustředit, při psaní od něj zbytečně neodbíhat a nevěnovat se aspektům, které s ním nesouvisí. Pomůže vám jasné stanovení cílů práce a její metodologie a rovněž definování pojmů, které jsou pro vaši práci zásadní.

4. Akademické psaní má svá pravidla, závěrečná práce není esej, úvaha ani popularizační článek. Měli byste respektovat zásady vědecké práce a přistupovat k tématu s pokorou. Je samozřejmě v pořádku vytvořit si na něj vlastní názor a ten následně v práci představit, tento názor však musí být podložený nějakými důkazy, musíte být schopni ho vysvětlit a obhájit.

5. Nechejte si pomoct. Pokud nestíháte, nebo nejste schopni kvalitní práci v daném termínu vypracovat, vždy můžete využít možnosti vypracování diplomové práce na zakázku, stejně jako vypracování bakalářské práce na míru. Stejně jako mnoho dalších studentů tak získáte profesionálně a především anonymně vypracované podklady.

6. Práci konzultujte s jejím vedoucím průběžně, neposílejte ji teprve ve chvíli, kdy už máte velkou část hotovou, pak se totiž jen velmi obtížně odstraňují případné nedostatky. Hlavně v počátku, když s psaním začínáte, je nejlepší poslat svému vedoucímu třeba jen malou část nějaké kapitoly.

7. Vždy správně citujte, jistě dobře víte, že plagiátorství se v závěrečné práci nepřipouští. Vždy tedy nezapomínejte uvádět zdroje, z kterých čerpáte.

8. U závěrečné práce je podstatná také formální úprava. I jinak obsahově velmi zdařilou práci může pokazit špatná čeština, pravopisné chyby apod. Věnujte pozornost všem náležitostem, které má závěrečná práce mít.

9. Hlídejte si termíny, do kdy musíte práci odevzdat. Tyto jsou dány harmonogramem akademického roku a jsou vždy zveřejněny s dostatečným předstihem.

10. S předstihem si zařiďte také vazbu vaší práce, na poslední chvíli by pro vás byla podstatně dražší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *