Loading

wait a moment

Výkup autovraků na náhradní díly – vytěžte ze svého nepojízdného či havarovaného vozu maximum

Zákon problematiku výkupu autovraků na náhradní díly sice neupravuje, ale to ještě neznamená, že tady taková možnost neexistuje. Pro ekologickou likvidaci jste se zřejmě rozhodli z důvodu, že se již další opravy nevyplatí nebo ani nejsou k dispozici náhradní díly, které byste potřebovali. V tom případě si přečtěte tento článek, ve kterém se dozvíte, jak probíhá prodej vozidla na náhradní díly. V článku jsou rovněž sepsány i všechny povinnosti, které vám ukládá zákon. V závěru přidáme i tip, na co nikdy nezapomenout.

Kdy má smysl realizovat výkup autovraků na náhradní díly

Vaše vozidlo sice není ve stavu, kdy by se vyplatila jeho oprava, ale zároveň obsahuje části, které mají pořád svou hodnotu a daly by se využít u jiných vozidel, kde se ještě oprava vyplatí. V takovém případě výkupčí určí hodnotu náhradních dílů podle jejich momentálního stavu, využitelnosti a originality. Hodnotu určuje také předpokládaný zájem při následném prodeji. Nové díly a vybavení se dají samozřejmě koupit snadno i na internetu, například na Inity. 

Výkup autovraků má svá pravidla

Každý výkupčí si může podmínky výkupu mírně upravit, ale základ je v podstatě vždy stejný. Pravidla konkrétního provozovatele si vždy zjistěte předem, ať později nejste nemile překvapení. Vše potřebné zjistíte na webu provozovatele. Na stejném místě bude určitě i kontakt na výkupčího, který se o odkup vašeho vozu postará.

Částku, kterou vám bude výkupčí schopen vyplatit, se dozvíte vždy až při prohlídce vozu. Pokud chcete znát orientační cenu výkupu, můžete se s provozovatelem spojit telefonicky a nadiktovat mu parametry vozu, na základě kterých bude schopen sdělit vám alespoň přibližnou hodnotu, díky které si budete moci porovnat více nabídek. Ovšem i v takovém případě berte na vědomí, že reálná hodnota může být nižší – zkrátka rozhodující vždy bude samotná prohlídka.

Při výkupu autovraků je pro vás nejdůležitější převzít protokol o ekologické likvidaci

Tento dokument by vám měl výkupčí předat v momentě převzetí vozidla a předání slíbené odměny (v případě, že se na nějaké domluvíte).

Bez protokolu výkup nikdy nerealizujte, jelikož se jedná o povinnost, kterou ukládá zákon. Na všechna vozidla havarovaná či nepojízdná je pohlíženo jako na odpad, a proto musí být ekologicky zlikvidována pověřenou osobou – tedy provozovatelem příslušného zařízení.

Odhlášení vozu z registru vozidel

Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu můžete vyplnit a podat na kterémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností, který vozidlo odhlásí na základě předložených dokumentů. 

DOKLADY, BEZ KTERÝCH SE PŘI ODHLÁŠENÍ VOZIDLA Z REGISTRU NEOBEJDETE:

  • Průkaz totožnosti
  • Malý i velký technický průkaz
  • Registrační značky
  • Doklad o ekologické likvidaci vozu

Tip: Veškeré podrobnosti o odhlášení vozidla z registru.

Nikdy nezapomeňte na zrušení povinného ručení

Povinné ručení si musí povinně sjednat každý majitel motorového vozidla. V opačném případě hrozí majiteli vysoké pokuty od policie nebo České kanceláře pojistníku. Otázkou zůstává, jak postupovat, pokud se chystáte pojištění zrušit z důvodu likvidace vozu.

Příslušné pojišťovně musíte osobně předat nebo doručit výpověď v písemné formě, která musí splňovat řadu podmínek. 

VÝPOVĚĎ POJISTNÉ SMLOUVY:

  • Jméno a příjmení
  • Rodné číslo
  • Trvalé bydliště
  • Kontakt na Vás
  • Číslo pojistné smlouvy
  • Důvod výpovědi

Pokud se chystáte koupit nový vůz, informujte se již nyní, jak mít povinné ručení co nejvýhodněji.

Berte na vědomí, že jako původní majitel vozu nesete odpovědnost za dodržení lhůty 10 dnů od likvidace vozu, během kterých musíte nechat vozidlo odhlásit. Co se týká výpovědi u pojišťovny, další povinnosti již nemáte, jelikož smlouva pozbývá platnosti automaticky dnem nahlášení nové skutečnosti.

Podle jakých parametrů byste hledali výkupčího, kterému byste svůj vůz prodali?

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *