Loading

wait a moment

Regulace stlačeného vzduchu – už žádné zbytečné ztráty z důvodu vysokého tlaku

Někdy je situace paradoxní. Majitel se snaží šetřit, a přitom se náklady stále zvyšují. Jaké je zjištění? Jednoduché a jasné – šetřilo se na špatných místech! A neplatí to pouze pro kupujícího, bohužel náklady se snaží často srážet taktéž samotní výrobci vzduchových kompresorů. Moc dobře si uvědomují myšlení člověka při výběru takového stroje. Dejme si ukázkový příklad:
Na internetu vybíráte nový olejový pístový kompresor a zanedlouho máte dva favority. Oba disponují stejným příkonem, tlakem i výtlakem a dokonce i stejně objemnou tlakovou nádobou. Rozdíl v ceně jsou ale 3 000 Kč. Možná si řeknete, že jedna cena je odpovídající a druhý výrobce se snaží ze zákazníků vytáhnout peníze. Omyl! Při bližším ohledání by zájemce o kompresor zjistil, že ve specifikaci nemá levnější stroj regulátor tlaku ale dražší jím disponuje. Bohužel běžná veřejnost významu této komponenty moc nezná, a tak si poví: „Proč bych měl připlácet?

Regulátor tlaku je skvělá investice. Při správném nastavení vám nedovolí z kompresoru odebírat zbytečně velké množství stlačeného vzduchu pod zbytečně vysokým tlakem, čímž často zamezí i opravdu vysokým ztrátám a nárůstu spotřeby jak vyrobeného vzduchu, tak elektřiny. A nejen to. Mnohem méně práce má kompresor, který nemusí tak často spínat aby doplnil stlačený vzduch do vzdušníku. Jak jistě víte, pístovým kompresorům časté spínání velice škodí, protože nestačí vychladit agregát, což namáhá mnoho součástí a postupně zkracuje životnost celého kompresoru.

Samotný vzduchový kompresor mít ale regulátor tlaku nutně nemusí. Ten může být umístěn až na rozvody vzduchupřímo na pracovišti, protože to je to místo, kde by ke zvýšené spotřebě docházelo, ať už jde o práci s ofukovacími pistolemi, pneumatickým nářadím nebo o lakování. Například pneumatickému nářadí větší tlak nevadí, ale práce s ním se extrémně prodraží, pokud ho používáte celý den a celý pracovní týden. Větší nebezpečí hrozí u ofukovacích pistolí. Když se ofukuje pod velkým tlakem, létají třísky, špony nebo jiné nečistoty do velké dálky a mohou ohrozit nejen obsluhu, ale i spolupracovníky. Regulátor tlaku regulující vzduch například z 10 bar na 2 bar celou situaci vyřeší.

Jak regulaci dobře vyřešit? Jaké jsou pravidla a na co si dát pozor? Důležité je, aby byl regulátor tlaku nastavený tak, že kompresor nebude stále spínat. Příklad – pístový kompresor tlačí 10 bar a sepne vždy, když se hodnota tlaku ve vzdušníku dostane pod 6,5 bar. Ideální nastavení regulátoru by tedy mělo být ideálně pod 6 bar. Sledujte taktéž průtok regulátoru, aby neškrtil nářadí na výstupu zbytečně moc, a to potom nepracovalo s očekávaným výkonem. Pamatujte, že počítání obnáší součet veškerého připojeného nářadí.

Regulátorů tlaku je na trhu velké množství. Liší se i způsoby ovládání – můžete narazit na regulátory pro vzdálené ovládání, pilotní ovládání nebo na proporcionální regulátory elektricky ovládané. Většinu lze kombinovat do různých funkčních sestav. Pokud si nevíte rady, určitě vám poradí vhodný specialista přes stlačený vzduch.

Obsah podléhá autorským právům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *