Loading

wait a moment

Nejoblíbenější pohádkové puzzle motivy

Puzzle baví napříč generacemi, přesto jsou považovány zejména za hračku. Jednu z těch důležitých, kterou bychom v rámci rozvoje dovedností svých dětí rozhodně neměli vynechat. Děti samozřejmě zajímají jiné příběhy než nás. Žijí svými pohádkovými a později filmovými hrdiny. Znáte nejoblíbenější pohádkové puzzle motivy? Některé vám představíme, aby se vám puzzle pro děti snadněji vybíraly.

Děti milují to, čím žijí

Bez rozdílu věku lze shrnout, že děti budou zajímat především ty motivy puzzle, které souvisí s jejich zájmy. I když váš kluk viděl všechny díly pohádky Cars (česky Auta) snad již 20krát, opět po vás bude chtít omalovánky, hračky, a i puzzle s motivy této pohádky. Podobné je to třeba u holčiček, které si oblíbily pohádku Fozen. Elsa, Anna, Olaf a další hrdinové z této pohádky jsou pro malé fanoušky filmu vítaní na tisíc způsobů. Mezi mladšími i staršími školáky pak letí samozřejmě malý čarodějnický učeň Harry Potter a jeho přátelé či učitelé – Hermiona, Ron, Albus Brumbál, Hagrid a další. Není se proto čemu divit, že puzzle Harry Potter patří mezi ty nejoblíbenější vůbec.

S věkem se puzzle více tematicky mění. Oblíbenost filmových hrdinů z pohádek zůstává, doplňují je ale ti z různých teenagerských firmů, ale i akční a komiksoví hrdinové. Stále častěji však oblíbené puzzle pro děti zrcadlí i jejich vlastní zájmy. Proto vyhledávají motivy koček, psů, koňů, vesmíru… Prostě co zájem dítěte, to dobrý tip na výběr motivu puzzle. Rozhodně je proto dnes nejlepší puzzle nakupovat tam, kde mají dostatečný výběr, čemuž dnes nejlépe odpovídá kvalitní e-shop.

Nejoblíbenější dětské puzzle

Chcete znát konkrétně, co děti milují? U těch nejmenších, u předškoláků a mladších školáků, nám pomůže znát jejich filmový vkus. Nejoblíbenější jsou pak puzzle s filmovými hrdiny z oblíbených Disney animovaných pohádek, ale i z vydařených pohádek z dalších produkcí. Aktuálně jsou hitem třeba Vampirina, Trollové, Sofie První, Paw Patrol, Cars, Prasátko Pepa, Frozen, Hledá se Nemo i Hledá se Dory, Madagaskar, Coco, Doba ledová, Bořek Stavitel, Požárník Sam, Lví král, Mimoni či My Little Pony.

Je tady ale samozřejmě pořád klasika, na které vyrostly už rodičové malých capartů a která pořád nevyšla z módy. Jsou to třeba Šmoulové, Mickey Mouse a Minnie, ale i oblíbený český Krtek. Dokonce ten starý, kdy ještě žil krtek hezky doma, v Česku, a kamarádil s myškou, zajíčkem a s ježkem. Přestože dnes děti sledují i nového krtečka s pandou He He (Krtek a panda, vytvořen pro Čínu), starý dobrý krtek, jehož první díl (Jak krtek ke kalhotkám přišel) natočil Zdeněk Miler již v roce 1957, stále nezastaral. Zdeněk Miler se pak ke krtečkovi vracel a natáčel příběhy podle vlastních námětů, či k psaní příběhů přizval další autory. Mezi nimi i slavného českého spisovatel Ivana Klímu. Puzzle s krtečkem dnes skládají i ty nejmenší děti. Nejdříve v podobě obrázkových kostek, později jako pěnové a nakonec jako kartonové puzzle. Vyrábí se v různé obtížnosti, aby dokázaly oslovit skutečně děti v každém věku. Těžce najdete dítě, které krtečka nemiluje.

Puzzle pro starší děti

Z čistokrevně dětských témat děti obvykle vyrostou s příchodem teenagerského věku. Kreslené puzzle nahradí ty s pěknými fotkami. Pořád však kopírují jejich zájmy, ať již jde o techniku, mapy, o umění či o zvířata. Starší děti se pak na puzzle mnohem více koukají jako na obrázek, který složí pouze jednou, a vystaví si jej. Mladší děti naopak skládají puzzle opakovaně.

Dříve než vyberete hezký motiv puzzle pro dítě

Ještě před tím, než se pustíte do vybírání motivu pro dětské puzzle, musíte dobře posoudit obtížnost, kterou dítě potřebuje. Ta se odvíjí od počtu dílků, jejich velikosti, kvality materiálu (dřevo, EVA pěna, karton a jeho tloušťka), též od míry složitosti obrázku (podobnost jednotlivých částí a barevný kontrast), ale i od předešlých zkušeností dítěte se skládáním puzzle.

Klasické puzzle, nemluvím teď o kostkách s obrázky, je dítě schopné skládat od 3 let. Obvykle jde o puzzle s 15 až 35 dílky. Pro věk 4+ se hodí puzzle do 70 dílků. Šestileté dítě již složí puzzle se 100 a více dílky. Pro 8+ se nejčastěji pořizují 260dílkové a pro 9+ 550dílkové puzzle. Kdy zvládne dítě puzzle 1000? Mnohé již kolem 10. roku. Závisí na zkušenostech dítěte se skládáním, na úrovni jeho psychomotorického rozvoje, ale i na tom, jak často třeba samo kreslí. U puzzle 1000 nezapomeňte dítěti pořídit i podložku na skládání, která umožňuje snadno odložit zatím nedokončené dílko.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *