Loading

wait a moment

Kdy se vyplatí, dát přednost bezolejovému kompresoru před olejovým?

Bezolejové kompresory mají na trhu své nezastupitelné místo. Zároveň jde o kategorii kompresorů, při které se vedou ty nejvášnivější diskuse. Jedni je nemohou vystát a vidí za jejich pořízením vyhozené peníze, jiní znají jejich přednosti a umí jich využít ve svůj prospěch. Jaké o těchto strojích panují mýty? Kdy lze investici do bezolejového kompresoru doporučit a kdy mají pravdu jejich odpůrci? Pojďme se na tzv. „čisté“ kompresory podívat zblízka.

Na úvod se hodí říci, že u tématu bezolejových kompresorů nikdy nelze dát zapravdu jednomu ani druhému táboru, přikyvovat buď kompletně kladně či zcela vyvracet. Pomyslný kámen úrazu leží v nemožnosti soudit bez porovnání daného typu kompresoru s určitou aplikací. Bez jasného specifikování nemá smysl vynášet žádné soudy – zkrátka některé činnosti se bez kompresoru pracujícího bez mazání olejem neobejdou a naopak. Dobrým příkladem budiž třeba čepování piva na venkovním festivalu. Za stánkem, kde je výčep vždy uslyšíte vrčet kompresor, ale měli byste chuť na pivo, které by bylo smíchané s olejovými výpary olejového kompresoru? A co zubní vrtačka u dentisty? Přítomnost olejového kompresoru by vás asi moc nepotěšila, že? Všude, kde jsou nároky na kvalitu stlačeného vzduchu opravdu vysoké a převážně, pokud souvisí s bezprostředním lidským kontaktem, nesmí ve stlačeném vzduchu zůstat stopa oleje. K olejovému kompresoru jde sice připojit sušička vzduchu a systém filtrace vzduchu, které odstraní vysoké procento závadných látek, bohužel však nejde o úplných 100 % účinnosti. Samozřejmě i v případě bezolejových kompresorů ale doporučujeme vzduch čistit – majitel má stále co dočinění s kondenzátem a mechanickými nečistotami.

Nezadře se kompresor bez mazání?

To je častá otázka zájemců o bezolejový kompresor, a že jich není málo. Nejde totiž pouze o čistotu stlačeného vzduchu ale mnohdy také o nižší cenu stroje v porovnání s olejovým kompresorem. Nízká cena je, jak jistě tušíte, mnohdy spojena se sníženou kvalitou výrobku. Není divu, že právě zde přišli bezolejové kompresory o značnou část své reputace. Kde hledat viníka? Kdo je jejich výrobu šidí? Nebo zkrátka nelze dosáhnout takové kvality, trvanlivosti a účinnosti, když není píst kompresorové jednotky mazán olejem? Výrobci kvalitních bezolejových kompresorů, jako je například italský ABAC, který se v posledních několika letech zasloužil o mnoho inovativních technologií v oblasti bezolejových strojů. Osazují své produkty těsněním ze speciálních materiálů a podobně unikátními třecími kroužky. Díky tomu se kompresorová jednotka nepřehřeje a nezadře. Zmíněné sofistikované řešení však nelze hledat u levných, čínských bezolejových kompresorů, které najdete v nespecializovaných prodejnách nebo supermarketech. Dejte si pozor, takové stroje často nejsou opravitelné.

Bezolejový kompresor pouze pro aplikace vyžadující maximální čistý vzduch?

Z předchozích řádků jste mohli nabýt dojmu, že „čisté“ kompresory jsou pouze specializované stroje pro určité aplikace nebo podezřele levné kopie na druhé straně spektra nabídky. Zcela doslovně to ale nelze brát. Ano, jsou tady mnohdy limitující faktory v podobě o něco nižšího výkonu v porovnání s olejovým „bratříčkem“, což je dáno právě konstrukcí se speciálním těsněním, přesto lze bezolejový kompresor od ověřeného výrobce, tedy hlavně z řad určených pro kutily (bezolejové kompresory pro speciální účely – potravinářství, dentální aplikace atd. jsou velmi drahé), považovat za zlatý ideál pro hobby nadšence, který nepotřebuje vysoce výkonný stroj, nepoužívá kompresor na denní bázi pro podnikání, ale ocení rozumné náklady, s nimiž je spojena i velice nízká údržba. Kompaktní bezolejové kompresory, vhodné pro dofukování pneumatik nebo čištění ploch od nečistot začínají už kolem 4 000 Kč, větší, ale stále kompaktní stroje s výkonem kolem 1,5 kW stojí přibližně 8-9 000 Kč od značkového výrobce.

Shrnutí aplikací vhodných pro použití bezolejového kompresoru:

  • Lékařství a farmakologie
  • Potravinářství
  • Čepování piva
  • Hobby práce a domácnost
  • Elektrotechnický průmysl
  • Lakování
  • Čerpací stanice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *