Loading

wait a moment

Jak otěhotnět? Otázka, která je slyšet čím dál častěji

Jak otěhotnět, tuto otázku si položila několikrát asi každá znás, která chtěla otěhotnět. V dnešní době to není nic zvláštního, každý šestý pár v České Republice má problém s početím potomka. Neplodnost se netýká jen čechů, je to celosvětová záležitost. Odhaduje se, že ve světě je okolo 80 milionů lidí, kteří mají problém s početím. Díky stále lepším metodám asistované reprodukce se ale nakonec skoro všem podaří mít vlastní dítě.

Nejdříve si musíme vysvětlit definici neplodnosti. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je za neplodnost označován stav, kdy nedošlo k otěhotnění během jednoho roku pravidelného nechráněného pohlavního styku. Dříve to bylo po dvou letech, ale tím, jak se zvyšuje věk žen, které se o dítě snaží, se posunula i tato hranice. Dříve měly ženy děti okolo dvacátého roku života, dnes je stále častější děti odkládat po překlročení hranice 30ti let. Přitom nejvhodnější věk z biologického hlediska je mezi 20 – 25 rokem života ženy. Mezi 30 – 35 rokem života ženy dochází k postupnému poklesu plodnosti. Čím je žena starší, tím těžší je otěhotnět.

Kromě věku mohou být na vině i další faktory, neprůchodné vejcovody, endometrioza, štítná žláza, poruchy dozráváníí vajíček, poruchy lokalizované v děložním krčku nebo genetika. Pro ženy je důležitá také psychická pohoda.

Pokud se o potomka pokoušíte více jak rok, měli byste navštívit svého gynekologa a ten vám poradí buď centrum asistované reprodukce a popř. doplňky stravy pro podporu otěhotnění.

Co může pomoci?

Magazíny, které by vás mohly zajímat:

Zenacz.cz – magazín pro ženy.

Casopisprozeny.cz – časopis pro ženy.

My-family.cz – časopis pro celou rodinu.

Správná žena – ženský magazín.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *