Loading

wait a moment

Známy strašák: Crohnova nemoc a její příznaky

 

Jako Crohnova nemoc nebo také Crohnova choroba se označuje chronické zánětlivé onemocnění střev. Nejčastěji je postiženo tenké a tlusté střevo, ojediněle také jícen. Zánět se objevuje ve střevě po celé šířce jeho stěny a střevo má v důsledku tohoto onemocnění tendence se zužovat a tvoří se v něm abscesy a píštěle. Jaké jsou příznaky Crohnovy choroby a jak vám s její léčbou může pomoci Chioská masticha?

Crohnova nemoc – příznaky

Příčina vzniku Crohnovy nemoci není doposud známa. Toto onemocnění je podle dosavadních informací pravděpodobně dědičné a svůj vliv mají také změny stravovacích zvyklostí, ke kterým došlo v průběhu 20. století. Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění, které se nejčastěji diagnostikuje u lidí mezi 20-35 lety. Nejčastěji se u pacientů objevují bolesti břicha, průjmy, vysoké teploty a úbytek na váze. Crohnovu chorobu může také doprovázet zvýšená únava či vyšší výskyt aft v ústní dutině, u některých pacientů dochází dokonce k tvorbě žlučových kamenů, zánětu duhovky nebo se objevují časté bolesti kloubů.

Crohnova nemoc – diagnostika

Na začátku provádí lékař podrobnou anamnézu a klinické vyšetření. Během vyšetření jsou vyhodnocovány příznaky jakými mohou být úbytek na váze, průjem, bolest žaludku, vysoká teplota, výskyt aft v ústní dutině, perianálních píštěl apod. Dále se lékař zabývá výskytem Crohnovy choroby v rodině. Následuje laboratorní vyšetření, které je schopné odhalit další nedostatky jako anemii, zvýšenou sedimentaci červených krvinek, nedostatek železa či zvýšenou hladinu zánětlivých markerů. Při podezření na Crohnovu nemoc je pacientovi doporučeno podstoupit ještě specializované vyšetření – kolonoskopii, některým pacientům může být prováděno i ultrazvukové vyšetření, rentgenové vyšetření střeva, CT či enteroskopie.

Crohnova nemoc – léčba

Rovněž léčba Crohnovy choroby je individuální. Jejím základem je klidový režim a úpravu stravy. Mezi předepsanými léky jsou zejména probiotika, která podporují střevní mikroflóru. Během rozsáhlých vědeckých studií byly také zkoumány účinky Chioské mastichy na pacienty s Crohnovou nemocí. Masticha má prokazatelné antibakteriální a protizánětlivé účinky. U pacientů s Crohnovou chorobou, kterým byly podávány 2 g Chioské mastichy po dobu 4 týdnů, došlo k výraznému snížení hladiny interleukinu-6 a k potlačení oxidativního stresu. Je zřejmé, že Chioská masticha může být dobrým pomocníkem při léčbě mnoha onemocnění zažívacího ústrojí včetně Crohnovy choroby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *