Loading

wait a moment

5 situací, kdy se vyplatí vzít si půjčku

Spousta lidí půjčky mylně považuje za snadný způsob jak získat peníze. Je však potřeba si uvědomit, že se jedná o velmi důležitý závazek, který je třeba plnit. V opačném případě se totiž můžete velmi snadno dostat do dluhové pasti, ze které často vede pouze jediná cesta, a to osobní bankrot. V jakých situacích se půjčka doopravdy vyplatí?

Vzdělání je k nezaplacení

Půjčka na rozšíření vlastní kvalifikace je v podstatě taková investice a tak je k ní třeba také přistupovat. V případě, že o něčem takovém skutečně uvažujete, měli byste zvážit, jak vysokou částku vlastně potřebujete a jaká je její návratnost. To zjistíte například tak, že si uděláte pořádný průzkum platového ohodnocení daného oboru a zároveň zjistíte, jak velká je vaše šance pro uplatnění na pracovním trhu. Víte-li s jistotou, že vám vzdělání přinese lepší zaměstnání či vyšší plat, určitě se do sebe nebojte investovat.

Když jde o střechu nad hlavou

Jestliže byste rádi opustili podnájem a přestěhovali se do vlastního příbytku, pak pro vás bude hypotéka pravděpodobně tím jediným řešením. Na to, aby byl byt či dům pouze váš, si sice pár desítek let počkáte, ale na druhou stranu jeho hodnota téměř jistě stoupne, takže na tom stoprocentně neproděláte. Úvěr na tak dlouhou dobu je přirozeně obrovská zodpovědnost, takže pokud se na to ještě necítíte a spíše hledáte způsob, jak financovat prvotní náklady při podpisu nájemní smlouvy, budou pro vás vhodnější nebankovní půjčky. Mají totiž mnohem kratší proces schvalování, díky čemuž se sníží pravděpodobnost, že vám vyhlédnutý byt někdo vyfoukne před nosem.

Autem k lepší budoucnosti

Půjčky na auto mohou člověku dost pomoci nebo také pěkně zavařit. Aby vše proběhlo hladce, ujistěte se, že zvolené auto bude splňovat vaše potřeby a zároveň zvýší vaši životní úroveň, ať už bude úplně nové či ojeté. Jestliže vám jeho nákup umožní dojíždět do práce s vyšším platovým ohodnocením nebo posune vaše podnikání na další úroveň, pak nemusíte váhat. Rozhodně se ale nesnažte nikoho oslnit zbytečně předraženým vozem. Příliš vysoké splátky by mohly způsobit, že vám před domem bude stát luxusní auto, zatímco vám v kapse nezbyde ani pár drobných na benzín.

Když vám domácí spotřebiče vypoví službu

Pračka, lednička i všechny další spotřebiče mají určitou životnost, a tak se musí počítat s tím, že jednoho dne úplně či částečně doslouží. Bohužel k tomu dochází většinou tehdy, kdy na to nejste tak úplně připraveni. Pro takové situace se jako vhodné řešení nabízí rychlá půjčka před výplatou. Ta je ale dobrou volbou pouze tehdy, kdy je oprava či nákup nového spotřebiče opravdu nezbytná, což v žádném případě neplatí pro zábavní elektroniku nebo drahé kuchyňské roboty.

Zdraví na prvním místě

Investice do zdraví je investicí na celý život a proto by se i tedy dala půjčka považovat za vhodné řešení. Většinu zákroků sice hradí zdravotní pojišťovny, ale pokud jde například o zubaře, tak si často musíte připlatit a ještě k tomu ne zrovna málo. Opět tu samozřejmě platí to, že byste si měli brát úvěr pouze na ošetření zdravotních problémů, které bezprostředně ohrožují vaše zdraví. Na kosmetické zákroky jako například vyhlazení vrásek si raději ušetřete ze svého.

Jak vidíte, existuje spousta situací, kdy vám správně vybraná půjčka může dost pomoci. Vždy však musíte myslet na to, že za vás splátky nikdo nevyřídí. Proto si udělejte nejprve pořádek ve své současné finanční situaci a až na základě toho se rozhodněte, zda o půjčku zažádáte či nikoliv. V každém případě platí, že pokud se dluhům chcete vyhnout úplně, měli byste si co nejdřív začít tvořit svou vlastní finanční rezervu. Nikdy totiž nevíte, jaké výdaje vám nečekaně vstoupí do cesty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *